آی تی تاپ

  • تاریخ : ۵ام تیر ۱۳۹۷

Big Data چیست؟
فناوری های IT و راهکارها

 

BigData  مفهومی است که بیانگر دارایی های اطلاعاتی است  که حجم بالا، سرعت بالا، و تنوع بالایی دارند. و نیازمند استفاده از ساختارهای جدید، تکنولوژی های جدید  و  روش های تحلیلی فنی جدید برای پردازش، آنالیز و  استخراج داده های ارزشمند برای کسب و کارمی باشد.
تعریف داده بزرگ از سه جنبه اصلی بررسی می شود: ویژگی های داده ها، نیازهای پردازش داده ها، و ارزش کسب و کار.

 

Characteristics of data:  داده های بزرگ شامل مجموعه داده‌های بزرگی می‌باشد که مرکب از   داده های ساختار یافته و غیر ساخت یافته به شکل دیجیتال می باشد. به غیر از اندازه آن، داده‌ها مدام در حال تغییر می‌باشند و نیز از سورس های مختلف در حال تولید می باشد.

Data processing needs: پردازش داده ها نیاز دارد: زیر ساخت های ذخیره سای و پردازش داده‌ها توانایی مدیریت Big Data را ندارند. Bigdata نیازمند معماری بسیار مقیاس پذیر برای ذخیره سازی و همچنین پردازش داده‌ها به شکل جدید می باشد. مانند پردازش توزیع شده، پردازش موازی و هوشمند سازی ماشین ها. Bigdata  نیازمند علومی مانند آمار، ریاضیات، تجسم داده هاdata visualization، و علوم کامپیوتر برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می باشد.

Business value: تجزیه و تحلیل داده بزرگ  اهمیت فوق العاده ای  برای کسب و کار سازمانها دارد. جستجو، جمع آوری، و ارجاعات مجموعه داده های بزرگ در زمان واقعی و یا زمان نزدیک به واقعی سازمانها را قادر می سازد نتایج ارزشمندتری از داده‌ها را بدست آورند.
بسیاری از سازمان ها مانند ادارات دولتی، retail خرده فروشی،telecommunications  ارتباطات از راه دور، بهداشت و درمان، شبکه های اجتماعی، بانک ها، و شرکت های بیمه  تکنیکهای علم داده‌ها را به کار می‌گیرند تا از مزایای Big Data analytics بهره مند شوند.

 

 هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.

مطالب و دوره های آموزشی مرتبط

مطالب و دوره های آموزشی مرتبط

مطالب و دوره های آموزشی مرتبط


برچسب ها: Big Data, کلان داده, داده های حجیم